En İyi Fantastik Roman Kitapları ve Serileri (En Çok Okunanlar ve En Güzelleri)

En iyi fantastik roman türündeki kitaplar her sene olduğu gibi 2022 yılında da okuyucular ile buluşmaya devam ediyor. Yaratılan dünyanın başkalığı ve okuyucuya alternatif bir alan sunması da tercih edilmelerindeki en büyük rolü oynuyor. Fantastik romanların hayal gücünü geliştirmesi ve daha yaratıcı dünyaların kapısını aralaması ise en güzel yanlarından biri. Daha önceki yıllarda da adını sıkça duyduğumuz romanlar, 2022 yılında da okunmaya ve satın alınmaya devam ediyor. Bu kitapları sizin için araştırdık.

Bu yazıda 2022’nin en çok satan ve ilgi gören fantastik romanlarını bulacaksınız. Fantastik roman okuyucuları ve bilim kurgu seven tüm okuyucular geçtiğimiz yıllarda da bu kitapları tercih etti. Kitapları alırken orijinal baskı olmalarına ve ilginize yönelik konuda aldığınıza emin olun. 2022 yılının en iyi fantastik türünde yazılan romanlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

En iyi fantastik roman kitapları ve serileri (Yazarları ile birlikte)

 1. Sokak Nöbetçileri – Aslı Arslan
 2. Cadılık Zanaatı – Gölgeler Kitabı – Dırahşan Akınözü
 3. Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig
 4. Momo – Michael Ende
 5. Kayıp Tanrılar Ülkesi – Ahmet Ümit
 6. Akhilleus’un Şarkısı – Madeline Miller
 7. Dune – Frank Herbert
 8. Harry Potter – J. K. Rowling
 9. Mater – Serkan Karaismailoğlu
 10. Orion – Almina Taner
 11. 1984 – George Orwell

Sokak Nöbetçileri – Aslı Arslan

Sokak Nöbetçileri adlı kitap Türk yazar Aslı Arslan’a aittir ve fantastik roman türündedir. 2022 yılında sıkça satışı yapılan bu kitap ciltsiz olarak satılır. Tek kitap olarak alınabileceği gibi set olarak alınması da mümkün. 872 sayfa olan kitap 2021 yılının sonunda basılmıştır. Normal kitap boyunda satılır ve kahramanın çocukluğu ile ilgilidir.

Cadılık Zanaatı – Gölgeler Kitabı – Dırahşan Akınözü

Türk bir yazara ait olan kitap Atayurt Yayınevi tarafından basıma hazırlanmıştır. 4. Baskısını çıkaran fantastik roman türündeki bu kitap 2021 yılında birçok okuruna hediyeler dağıtmıştır. Ciltsiz olarak satılır ve seri değildir. Tarihe, mitolojiye ve cadılara değinen kitap aynı zamanda şifalı bitkilerden de bahseder.

Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig

2020 yılında Goodreads okuyucuları tarafından yılın en iyi kitabı seçilen ve tam kırk iki dile çevrilen bu kitap 2022 yılında da sıkça okunuyor. Domingo Yayınevi tarafından basılan kitabın çevirisini Kıvanç Güney üstlenmiştir. Matt Haig tarafından yazılan kitap bir kadının pişmanlıklarını ve hayatta aldığı kararları okuyucuya sunuyor.

Momo – Michael Ende

Pegasus Yayınevine ait olan bu kitap uzun zamandır her yılın en çok satanları arasında yer alıyor. Bilim kurgu ve fantastik türündeki en iyi kitaplardan biri olan Momo, küçük bir kızın hayatını konu almıştır. Tiyatro harabesinde yaşayan kızın öyküsü olan bu roman, Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nün de sahibidir.

Kayıp Tanrılar Ülkesi – Ahmet Ümit

Yapı Kredi Yayınları tarafından hazırlanan ve okuyucu ile buluşturulan kitap Türk yazar Ahmet Ümit’e aittir. Her ne kadar bilim kurgu ve fantastik türünde olsa da içerisinde arkeoloji ve polisiyeye dayalı konular da bulunuyor. Göçmenler ve sokak sanatçıları gibi farklı uçlara da değinen kitap uzun zamandır en iyi fantastik kitaplar listesinde yer almakta.

Akhilleus’un Şarkısı – Madeline Miller

İthaki Yayınları tarafından basılan kitap yaklaşık 376 sayfadır. 2012 yılında Orange En İyi Roman Ödülü’nü kazanmıştır. Madeline Miller tarafınan yazılan kitap 2020 yılında İthaki tarafından basılmıştır. 2022 yılında dahi en çok okunan ve merak edilen kitaplar arasında yerini korumaya devam ediyor.

Dune – Frank Herbert

Bir başyapıt niteliğinde olan bu kitap 2021 yılında filme alınmıştır. Büyük bir bütçe ile hazırlanan filminde tek kitap 3 parçaya bölünmüştür. Okuması ve sindirmesi zor olan bu kitap içerisinde birçok farklı yapıtaşını bulundurur. Feminizm, eşitlik, insan hakları, ekonomi, ekoloji ve daha birçok temaya değinen Dune serisinin mutlaka okunması gerekir. Özellikle fantastik ve bilim kurgu okuyucuları tarafından çok sevilen Frank Herbert, ölmeden önce bir başyapıt bırakmıştır ve o da Dune’dir. İlk kitap yaklaşık 700 sayfadır ve her kitap yaratılan hikayeyi farklı bir perspektiften inceler. En iyi fantastik romanlardan açık ara kendinden en çok söz ettiren Dune, mutlaka okunmalı.

Harry Potter – J. K. Rowling

İlk basıldığı günden beri tüm okuyucular tarafından sevilen kitap film ile taçlandırılmıştır. Filmlerinde yaratılan dünyayı gördükten sonra da kitabı okumayı tercih edenler bulunuyor. Hala en çok satan, en çok ilgi gören ve merak edilen kitaplar arasında yer almakta. Harry Potter serisi, set olarak alınabileceği gibi ayrı ayrı da satın alınabilir.

Mater – Serkan Karaismailoğlu

Dura Mater, Pia Matter ve Arachnoid Matter olmak üzere 3 farklı kitaptan oluşan bu seri Türk yazar Serkan Karaismailoğlu’na aittir. Elma Yayınevi tarafından basılan kitabın dili Türkçedir. Nöro roman olarak da bilinen kitap, fantastik türüne yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

Orion – Almina Taner

Türk yazar tarafından hazırlanan Orion adlı kitap da fantastik roman türündedir. 2022 yılında sıkça satışı yapılan bu kitap, birçok kişi tarafından hala merak ediliyor. Martı Yayınları tarafından basılan kitap ciltli olarak satışa sunulmuştur.

1984 – George Orwell

1984 adlı kitap basıldığı günden beri çok ses getirmiştir. Birçok yayınevi tarafından hazırlansa da içerik ve çeviri anlamında Can Yayınları tarafından hazırlanan kitap öne çıkıyor. Okuyucular tarafından her sene itina ile tercih edilen önemli kitaplar arasında yer almakta. 328 sayfa olan 1984, farklı yaşlarda tekrar okunması gereken kitaplardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

FANTASTİK ROMANLAR HAKKIDA MERAK EDİLENLER

Fantastik Roman Nedir?

Fantastik romanlar, yazarın oluşturduğu ayrı bir dünyada geçen ya da günlük hayatta sıkça karşılaşılmayacak karakter ve olaylara yer veren kitap türüdür. Okuyucuyu farklı bir dünyaya alır ve hayal gücünü geliştirmek için önemli kitaplardır.

Fantastik Roman Nasıl Okunur?

Fantastik roman okumak için öncelikle seri halinde bir kitap okunacak ise doğru sıralama ile devam edilmelidir. Fantastik, bilim kurgu ve kurmaca gibi türlerde yazılan kitaplar genellikle zor okunan kitaplardır. Çeviri diline de özen gösterilmesi gerekir.

Fantastik Roman Hemen Okunur Mu?

Fantastik romanların birçoğu oldukça heyecanlıdır. Okuyucuyu heyecanlandıran bu kitaplar ise genellikle kalın olarak nitelendirdiğimiz çok sayfalı kitaplardır. Eğer kitabı beğenmişseniz ve devamını merak ediyorsanız hızlı bir şekilde kitabı okuyabilirsiniz. Kitabın hemen okunup okunmayacağı günde okuduğunuz sayfa sayısı ve okuma hızınıza bağlı olarak değişecektir. Ayrıca kitabın kaç sayfa olduğu da burada önemli bir noktadır.

Fantastik Roman Ne Kadar?

Fantastik romanların fiyatı kitaplara ve yayınevlerine bağlı olarak farklılık gösterir. Kitapların fiyatının belirlenmesinde çok farklı giderler söz konusudur. Sabit giderlerin yanı sıra kağıt masrafının artması ve döviz kurlarında yaşanan ekonomik dalgalanmalar da kitap fiyatlarını etkiler.

Fantastik Roman Nereden Alınır?

Fantastik roman almak isteyen kişiler kitap satış noktalarına giderek istedikleri kitabı alabilir. Fantastik roman okumak isteyen kişiler belirli kitabevlerinin yanı sıra internetten satış yapan ve orijinal kitap satan mecraları da tercih edebilir. Günümüzde sahaflar hala kullanılmakta olup kitapların var ise ikinci elini tercih etmek ise hem maddi açıdan sizi rahatlatır. Hem de çevre dostu bir seçenek olarak karşımıza çıkar.

Fantastik Roman Kitapları Seri Olarak Alınır Mı?

Birçok fantastik roman seri halinde hazırlanır ve günümüzde bu kitapları seri olarak satın almak mümkündür. Birçok kitabevi ve kitap satış noktası tarafından ciltli ve set halinde satılan kitaplar mevcuttur.  En iyi fantastik romanları set olarak satın alabilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz